• image4
20. Rujan, 2017., objavio: IvanCvitković
0
Dumoulin svjetski prvak u kronometru

Tom Dumoulin (Nizozemska) stigao je do titule svjetskog prvaka u disciplini kronometar koja je vožena danas u norveškom Bergenu. Viceprvak svijeta je slovenski biciklista Primož Roglič, dok je brončana medalja pripala Britancu Chris Froome.

Nizozemac je bio toliko dominantan da je gotovo ulovio Froomea koji je startao 90 sekundi prije njega. Dumoulin je ostvario 57 sec prednosti u odnosu na Rogliča, dok je Froome kasno 1 min 21 sec za pobjednikom.

Sjajan nastup imao je portugalski biciklista Nelson Oliveira koji je dugo vremena proveo na vodećoj poziciji, a u konačnici je završio kao četvrtoplasirani. Jedan od favorita uoči utrke Rohan Dennis (Australija) imao je odlično otvaranje utrke i ostvario najbrže vrijeme na prvom prolaznom cilju no, polovinom utrke dožio je pad koji je označio kraj njegove borbe za titulu.

Ovogodišnji kronometar Svjetskog prvenstva bio je specifičan po konfiguraciji terena, budući da se završavao 3.4 kilometra dugim usponom na Mount Fløyen. Takva staza nije odgovarala prošlogodišnjem pobjedniku Tony Martin (Njemačka) koji je u konačnici završio kao deveti s 1 min 40 sec zaostatka.

Jedno od najvećih iznenađenja dana je svakako Roglič koji je fenomenalno odvezao posljednji uspon i ostvario jedan od najvećih rezultata u karijeri. Također važno je spomenuti i mladog Jan Tratnik koji je završio na 10. mjestu, te tako Slovenija ima dva vozača u TOP 10.

Pobjednik Giro d'Italia Dumoulin odlučio je preskočiti Vuelta a Espana kako bi pripreme posvetio svjetskom prvenstu i čini se da je donio pravu odluku. Naime, Nizozemac je u nedjelju bio član pobjedničke postave Team Sunweb na timskom kronometru te se tako okitio dvostrukom titulom prvaka svijeta.