• image12
11. Rujan, 2017., objavio: BikeMagazin
0
UCI 2017 MTB Svjetsko Prvenstvo u Cairnsu

Švicarska zvijezda Nino Schurter imao je savršenu sezonu za uzbudljivom završnicom na UCI MTB XCO utrci Svjetskog Prvenstva koja se održavala u Cairnsu, Australia.
Jolanda Neff (Kross Racing Team) koja je do sada dominirala kategorijom "Under23" osvojivši tri uzastopna Svjetska naslova, konačno je zasjala i u Elitnoj kategoriji, osvojivši svoj prvi naslov u Cairnsu. Slovenka Tanja Žakelj je također imala sjajan završetak sezone osvojivši 10.mjesto na Svjetskom Prvenstvu.

Suhi uvijeti, prašina i vrućina bili su dodatne teškoće vozačima koji su odmjeravali snage na krugu dužine 4.3 kilometra koji su se prostirali kroz prašumu u parku Smithfield. Organizatori su preko noći zalijevali najgore dijelove staze, što je malo smanjilo prašinu na utrci.

31-godišnji Nino Schurter je osovojio svaku utrku Svjetskog kupa ove sezone prije nego što je krenuo u Cairns, gdje je potvrdio svoju titulu Svjetskog Prvaka za 2017 godinu. Bila je to žestoka i neizvjesna utrka, sa mnogo nagađanja kako su Schurter i njegov kolega Švicarac Thomas Litscher ostali za točkom Jaroslav Kluhavy, Češka Republika, sve do konačnog kruga.  U prvom pokušaju stablo je zasmetalo svjetskom prvaku da prođe na prednju poziciju, no kasnije iskoristio je prostor na dijelu zvanom "Crocodile Steps" kako bi se probio na prvu poziciju.

Schurter se probio naprijed i krenuo žestoko prema ciljnoj liniji koju je na kraju prešao u vremenu 1:27.44, sedam sekundi ispred Kulhavya, dok je Litscher završio na trećem mjestu.

U ženskoj kategoriji utrku je od početnog kruga vodilo sedam vozačica u prednjoj skupini, sa Jolanda Neff (Kross Racing Team) i Annie Last koje su kontrolirale trmpo. Par je već na kraju prvog kruga ostavio sve iza sebe i vozio zajedno sve do kraja četvrtog kruga, kada je Neff napala i napravila bijeg od 22 sekunde ispred Annie. Do posljednjeg 5.kruga ta razlika se popela na dvije minute, što je Neff odvelo do naslova Svjetske prvakinje. Last je uzela srebrenu medalju, dok se Ferrand Prevot okitila brončanom. Maja Włoszczowska (Kross Racing Team) završila je utrku na četvrtom mjestu.

Švicarka Jolanda Neff (Kross Racing Team) je slavila tri pobjede na UCI MTB Svjetskom Prvenstvu 2017. nakon čega je ponovo zasjala na Elite ženskoj XCO utrci u Smithfieldu. 24-godišnjakinja je imala prednost od 18 sekundi nakon dva kruga vožnje po kružnoj stazi, a nakon što je francuska vozačica Pauline Ferrand Prevot doživjela puknuće gume, švicarka je krenula još jače. Bijeg je također značio i ostavljanje iza sebe drugoplasirane Annie Last (Velika Britanija), a dva kruga kasnije taj bijeg je bio veći od minute po krugu. Neff je svoju utrku završila u vremenu 1:27.17 čime je odnijela kući svokju drugu zlatnu medalju ovog tjedna.

"Toliko sam željela ovu pobjedu", priznala je Neff. "Dolaskom na ovu utrku, osjećala sam se jakom i odmornom, te sam imala osjećaj da bi se stvari mogle dobro posložiti. Toliko jako sam željela ovu pobjedu, da sam željela ići jako u svakoj prilici koju sam mogla iskoristiti. Krenula sam žestoko od početka i zadržala tempo do kraja. Osjećam se kao da sam sletjela na mjesec. Tako sam sretna", komentirala je Jolanda Neff.

Slovenska šampionka Tanja Žakelj (Unior Tools Team)je imala dobru sezonu utrka na UCI Svjetsko Kupu, sa svojim najboljim rezultatom, tako što se pozicionirala na 7.mjesto u Mont-Sainte-Anne. Na utrci XCO Svjetskog Prvenstva u Cairnsu ciljala je na plasman među prvih 10, što je i uspijela ostvariti. Samo natjecanje na ovoj stazi u Smithfield MTB parku je bilo izrazito teško, ali ona je vozila pametno i gotovo savršeno na tehničkim dijelovima čime si je osigurala ovaj vrhunski rezultat. Rezultat je dodatna motivacija koja će zasigurno trajati cijelu narednu sezonu.

"Utrka je bila jako zanimljiva i brza. Staza je bila suha i teška, a konkurencija jaka, ali sam se osjećala dobro od prvog trenutka kada sam krenula na stazu. Vrlo brzo sam savladala sve tehničke dijelove i veselila sam se utrci. Imala sam jako puno samopouzdanja na startnoj liniji, a mislim da sam imala i jako dobar start. Osjećala sam se dobro na usponima, vozila sam sa visokom kadencom i čuvala snagu. Pametno sam odvozila, učinila sam sve što sam željela da učinim, ostala sam koncentrirana na spustevima.... i supjela sam da se plasiram među prvih deset. Lijepo je reći da sam među prvih deset na ovoj utrci", objasnila je Tanja Žakelj.

"Ovo je jedna vrsta tradicije, da gotovo uvijek posljednju utrku u sezoni odvozim jako dobro, a ni ova godina nije bila iznimka", dodala je Tanja.