Nakon masovne upotrebe u pro-biciklizmu, Mjerači snage (Powermetri) sve više se koriste među vrsni amaterskim biciklistima koji žele iskoristiti svoje podatke o snazi u svojim trening programima kako bi povećali svoj usnagu
Uz tako mnogo opcija u ponudi, u rasponu od sustava mjerača snage u nabama ili mjerača snage na pogonima gdje imamo jedno-strani ili dvostrani sustav mjerenja snage, izbor može biti zastrašujući. U sljedećim redovima donosimo vam neka od ključnih pitanja koja si trebate postaviti prilikom razmatranja kupovine i početka treninranja s powermetrom.
BUDUĆI DA SU POPRILIČNO SKUPI, RAZMIŠLJATE O NABAVCI KORIŠTENOG POWER METRA?
Prije svega budimo realni: da, mjerači snage su skupi. Iako neprestano cijena pada mnogima od nas ovo je još uvijek skupa "igračka", tako da je kupovina polovnog sustava mnogima sigurno razumna opcija. Zapravo naki od naših prijatelja su već kupovali neke od sustava mjenjera snage na internet oglasima i iskustva su šarolika. Na što trebate obratiti pozornost?
Uvijek pazite na "Ocjenu prodavača" i na primjer, provjerite povijest prodavača i postavite mu par dodatnih pitanja poput "zašto" prodaje svoj powermetar. Imajte na umu da vaša prava prilikom kupovine od privatne osobe nisu tako strogo zaštićena kao prilikom kupovine od neke kompanije – ali roba koju dobivate mora biti onakva kakvom vam je opisana.
Predstavljene 2012 godine Garmin Vector pedale, danas imamo u trećoj iteraciji
KOJI POWERMETAR ODABRATI?
Pa, cijena je obično ključeno pitanje ovdje.
Odgovor je "ovisi" – o čimbenicima kao što su točnost, prenosivost, pa čak i uvjetima u kojima vozite većinu vremena. Ako je za vas tačnost očitanja snage najvažniji faktor, po našem skromnom mišljenju je najbolje mjerilo snage u lančaniku, kao što je Rotor ili Quarq.
Međutim za nas, budući da imamo više bicikla kao vjerujemo i mnogi od vas koji čitate, najvažniji faktor bio pristup očitanju snage, bez obzira koji bicikl koristimo. Tako da powermetri u nabama, na pogomnima ili na lančaniku nisu bili opcija koja omogućava prenosivost, pa smo se okrenuli prema Garmin Vector pedalama. Ovo nam se također pokazalo korisnim prilikom usporedbe i testiranja različitih bicikla. Uvijek nam je bilo zanimljivo koliko snage možemo proizvesti na različitim biciklima vozeći istom dionicom, radi neke usporedbe i osobne procjene.
Ako imate samo jedan bicikl, razmislite o tome da imate mjerač snage u nabi, na pogonu ili na lančaniku.
Stages Powermetar koristi Team Ineos
NEKI PROIZVOĐAČI TVRDE DA SU PRECIZNIJI OD DRUGIH. KOLIKO VAŽNO JE OVO?
Da budemo iskreni, mislimo da je koncentriranje na točnost mjerenja snage manje važno od dosljednosti tih istih očitanja. Sada kad imamo nekoliko godina podataka o snazi i nije nam važno jesu li ti podaci +-5% ili +-10% točni, jer su uvijek uzeti iz jednog izvora uređaja, mojih papučica ….
Za nas koji treniramo po powermetru vjerujemo kako ne čini stvarnu razliku tu ako je "pravi" FTP npr.240,7W, ali uređaj čita 237W ili 245W. To bi moglo biti važno za profesionalce, ali i za nas obične biciklističke smrtnike vjerujemo da su bitnije pojedinačne vrijednosti FTP-a koje bilježimo tijekom vremena korištenja ovog sustava mjerenja snage, odnosno praćenje samog napretka na treninzima.
Powertap u svojoj ponudi ima mjerače snage u stražnjoj nabi kao i sustavu pedala
DA LI JE U REDU AKO KUPIMO "JEDNO-STRANI" POWERMETAR?
Apsolutno.
Mjerači snage kao što su Stages L su jednostrani, a elektronika je u samo lijevoj poluzi, tako da su obično manje skupi. Više smo za to da trening na temelju mjerenja snage učinite pristupačnijim kako bi ih koristilo što više biciklista jer oduzima dio subjektivnosti koji je svojstven presudama o RPE-u ili HR zonama. Snaga je snaga, za razliku od vaše HR koja zaostaje za vašim naporima i može biti podložan drugim faktorima poput kašlja i prehlade.
Morate, međutim, shvatiti da, ako ne pedalirate sa savršenom ravnotežom između lijeve i desne noge, jednostrani mjerači snage osigurat će manje precizno očitanje ukupne snage od dvostranog sustava. Na primjer, ako lijeva strana izvještava o 150W sa vaše lijeve noge, tada će se, široko gledano, vaš izlaz izračunati kao dvostruko očitanje, kako biste dobili ukupno 300W za obje noge – iako možda vaša desna noga može proizvesti 170W, tako da imate stvarnih 320W. (Moguće je da Strava, Training Peaks i Stages itd. imaju neke pametne algoritme koji mjere preciznije, nego da samo zbrajaju odnosno duplaju proizvod snage jedne noge, ali to je izvan okvira našeg znanja).
FAVERO ASSIOMA mjerač snage u poedalama dostupan je u jedno-stranoj ili dvo-stranoj verziji
Kao što smo rekli, potpuna točnost nam je manje važna od dosljednosti, no prednost dvostrukih očitavanja snage s lijeve i desne strane je u tome što može pomoći u prepoznavanju da li je jedna noga dominantnnija – i tada možete raditi na tome da izjednačite snagu u nogama. No da budemo razumni i realni – ne bih se uznemirili ako su, primjerice, očitanja 52% R i 48% L, ali ako konstantno jedna strana prikazuje 60% L, a druga 40% R, onda je jasno da postoji dominantnija noga…
Korištenje jednostranog mjerača snage prikrilo bi ovu nesklad, što bi potencijalno moglo dovesti do nižih performansi ako je lijeva noga ona slabija. Ili, što je još gore, dovodi do prekomjernog treninga i pretjeranog umora ako je lijeva noga jača strana.
JOŠ NEŠTO O ČEMU BI "POČETNICI" TREBALI RAZMISLITI?
Definitivno.
Kada počnete koristiti mjerače snage, u početku može biti pomalo čudno, pogotovo kada vidite kako očitanja uvelike variraju dok pedalirate. Elektronika je nužno vrlo osjetljiva, tako da možete vidjeti 250W, a zatim 160W, zatim 248W, zatim 220W itd. Sve to pokazuje koliko smo zapravo neučinkoviti kad pedaliramo – nehotice prestajemo koristiti snagu, možda "odmaramo" nakratko ili se jednostavno prestanemo koncentrirati. Većina naših kolega bila je zadivljena kad je shvatila koliko često prestaju proizvoditi potrebnu razinu snage. Pa, možda ih baš i ne zadivi dok se penju na lokalni Strava segment, ali na ravnijim cestama, vjerujte mi, to Vam može otvoriti oči!
Uvijek dajemo preporuku da eksperimentirate sa postavkama prikaza napajanja na svojim ciklokompjuterima. Na primjer, na našem Garmin Edge uređaju postoji opcija za prikaz prosječne snage na temelju određenog vremenskog intervala, u rasponu od "trenutno" do prosjeka cijele vožnje. Što je manji interval, točniji će vam biti prikaz. Želite li stalno gledati očitanja snage? Ako je to slučaj, možete postaviti kratki prosječni interval. Ako ste zadovoljni s povremenim pogledom na ekran svog uređaja, onda postavite duži interval. Naravno, možete imati različite stope prosjeka, ovisno o treningu koji obavljate.
Obično kada vidimo da se te fluktuacije događaju, stvarno možemo početi prepoznavati gdje, kada i zašto gubimo snagu … a zatim možemo i izgraditi treninge kako bi ovo ispravili.
AKO ZNAM SVOJA OČITANJA SNAGE, ONDA NE TREBAM TRENERA?
Pa, prije svega, morate znati kako koristiti analitički softver za tumačenje podataka o snazi. Training Peaks i Strava vrlo su popularni i većina biciklista ima profil na barem jednom od njih. Svi znamo da ako vožnja nije na Stravi onda se nije ni dogodila, šalimo se malo naravno.
Međutim, ozbiljno, većina našoih prijatelja koje poznajemo provjeravaju svoje Kudose, traže PR ili uspoređuju svoje vožnje s najboljim rezultatima na Stravi. To su sve zabavne stvari, ali pokušavaju li tada prilagoditi svoje treninge na osnovu tog znanja? Općenito ne.
Ono na što većina ljudi zaboravlja uzeti u obzir pri razmatranju kupovine planova treninga "s ponude na internetu" je da su to pojedinci, a ne rezultat nekog algoritma ili statističkog istraživanja. Koliko znamo, još uvijek ne možete "unijeti“ svoje ciljeve, težnje i izazove u plan obuke treninga koje preuzimate na internetu.
Međutim, možete razgovarati o tim stvarima sa svojim trenerom!
KOLIKO NUŽNO JE NABAVITI I KORISTITI MJERAČ SNAGE?
SRM mjerač snage su popularan izbor Pro timova
Kao i kod većine stvari u životu, to je i pitanje ravnoteže i osobnih preferenci, što trebate prema onome što želite (i možete si priuštiti). Dobar trener će vam pomoći kako bi ste vidjeli poboljšanja prema personaliziranom planu usmjerenom prema ciljevima i povratnim informacijama sa treninga. Povratne informacije mogu biti tako jednostavne kao i RPE (Rate of Perceived Exertion), odnosno kakav je osjećaj i umor na treningu, i to bi moglo biti sve što trebate pružiti da biste ispunili bilo koji cilj koji ste si postavili.
Međutim, možda želite biti znanstveniji i kvantitativniji – u tom slučaju mjerači snage dolaze do izražaja. Mnogi treneri su kao narkomani što se tiče podataka sa trening sesija, pa nerijetko ako klijent izrazi želj u da se prebaci na trening temeljen na powermetru, odnosno mjerenjima njihove snage, obično će ih ohrabriti da to učine, ali naravno veoma važno je prije svega razgovarati o vašim osobnim ciljevima i tome koliko je powermetar nužan u tom procesu. Ukratko, powermetri mogu biti vrlo vrijedna pomagala za treniranje i sigurno neće tek tako nestati. Koliko su oni nužni na našim treninzima? Pa, to ovisi o vašoj definiciji vrijednosti vaših treninga i osobnih ciljeva u biciklizmu i naravno koliko je ta vrijednost srazmjerna s troškovima, ali što se tiče nas, mi smatramo da su nužni ako želite napredovati i postići neke važnije ciljeve u biciklističkoj karijeri.