Foss u muškoj i Van Dijk u ženskoj konkurenciji su novi svjetski ITT prvaci

Norvežanin Tobias Foss je novi iznenađujući svjetski prvak u kronometru nakon što je nedjelju skinuo s trona dvostrukog branitelja naslova Filippa Gannu.

25-godišnjak je savladao kružnu stazu od 34,2 kilometra za 40 minuta i 2 sekunde da bi bio bolji od Stefana Kunga za 3 sekunde.

Remco Evenepoel je zaostao  9 sekundi na trećem mjestu prvog dana prvenstva u Wollongongu.

Ganna je započeo snažno na brdovitoj i zavojitoj stazi dok je pokušavao parirati Tonyju Martinu i Fabianu Cancellari kao trostruki pobjednik. Ali 26-godišnjak je očito bio umoran te je završio kao sedmi sa 56 sekundi iza prvaka. Šesti je bio Tadej Pogačar.

Foss nije bio među favoritima te je priznao da je bio zapanjen pobjedom.

“Ovo je nekakav san, ne vjerujem u to, tako je nestvarno”, rekao je. “Noge su mi bile jako dobre… Bio sam uvjeren da sam u dobroj formi, ali ovo je više nego što mogu sanjati."

Da sam danas bio među prvih 10, bio bih stvarno zadovoljan. Čak sam se nadao i među prvih pet, tako da će nositi taj dugin dres biti stvarno posebno.”

Van Aert se odlučio usredotočiti na elitnu cestovnu utrku sljedećeg vikenda gdje želi srušiti dvostrukog prvaka Juliana Alaphilippea.

Ranije je Ellen van Dijk uspješno obranila krunu u kronometru za žene za 44 minute i 29 sekundi na istoj stazi kao i muškarci.

Bila je bolja od Australke Grace Brown za 13 sekundi i europske prvakinje Švicarke Marlen Reusser.