Nizozemac van der Poel pobjednik prve etape UAE Toura, Pogačar na 6.mjestu

U nedelju je u Abu Dhabiju održana prva etapa utrke Ujedinjenih Arapskih Emirata, na kojoj je unatoč mnoštvu sprinterskih imena pobjedu izvojevao Nizozemac Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix).

Prva, potpuno ravna etapa, obilježena je jakim bočnim vjetrom, a kao najbrži na njoj pokazao se specijalist za ciklokros i jednodnevne utrke. Tadej Pogačar (UAE Emirates) bio je šesti.

Četverostruki Svjetski prvak u ciklokrosu i pobjednik prošlogodišnje Flanderske utrke Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) pobijedio je Davida Dekkera (Jumbo-Visma) i Michaela Morkova (Deceuninck-QuickStep) u ciljnom sprintu.

"Ova mi pobjeda puno znači. Nisam baš očekivao takav početak kad smo došli ovdje s ekipom. Ekipa je također u dobroj formi i odlično se snašla ovdje u pustinji", dodao je član Alpecin-Fenixa. Osvojio je najviše bodova na Pro-kontinentalnoj razini, zbog čega se ove godine natječe na utrkama Svjetske serije.

Pogačar: Pokazali smo da smo jaki i da se možemo boriti na vrhu

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) također je izvrsno nastupio u uvodnoj etape njemu "domaće utrke". Također je cijelo vrijeme bio aktivan u diktiranju tempa na bočnom vjetru, a u drugom srednjem sprintu čak je osvojio dvije bonus sekunde.

Portugalac Almeida (Deceuninck-Quick-step) najviše je dobio. Zahvaljujući šest dodatnih sekundi, jedan je od favorita u početnom dijelu utrke, a koji se u ukupnom poretku nalazi ispred Pogačara, prošlogodišnjeg pobjednika Tour de France na petom mjestu sa osam sekundi iza Van der Poela.

Almeida je četvrti (+0: 07), a između su Dekker (+0: 04) i Moerkoev (+0: 06). Prošlogodišnji pobjednik, Britanac Adam Yates (Ineos Grenadiers), također je prošao kroz cilj u prvoj skupini.

"Vrlo zahtjevna etapa je iza nas, ali naša je ekipa napravila sjajan posao s četiri vozača u vodećoj skupini. Nažalost nismo uspjeli pobijediti, ali pokazali smo da smo jaki i da se možemo boriti na vrhu. U sljedećih nekoliko dana imat ćemo još više prilika ", rekao je Pogačar.

Ponedjeljak je dan za Kronometar

Danas nas čeka zanimljiv ravni kronometar od 13 kilometara na otoku Al Hudajriat. Za ovu etapu predviđaju se i jaki vjetrovi, koji bi trebali odgovarati najjačim vozačima. Prije svega Svjetskom prvaku Talijanu Filippu Ganni, koji će loviti svoju osmu uzastopnu pobjedu u kronometeru.

Prvi vozač startat će sa startne rampe u 10.45, Pogačar će startati nešto iza 13 sati.