Trofej Umaga 2019.

Prva utrka u Istri "Umag Trophy" kojom je Hrvatska otvorila sezonu natjecanja, završila je očekivanim sprintom velike grupe, u kojoj nitko od domaćih vozača nije pronašao pravi put za odlučniji napad. Najbolji rezultat ostvario je Marko Kump (Adria Mobil) koji se morao zadovoljiti petim mjestom, ali sezona je tek počela i još uvijek ima mnogo prilika za dokazivanje svoje prave forme.

Pobjednik utrke Trofej Umaga bio je Alois Kankovsky (Elkov – Author Cycling Team), koji je utrku završio u vremenu od 3:44:14 , drugo mjesto pripalo je Andrea Guardini (Bardiani CSF), dok je na trećem bio Olav Hjemsæter (Team Coop). Marko Kump (Adria Mobil Cycling) završio je utrku na petom mjestu i svi su završili u vremenu pobjednika. Utrka je završila kako se i očekivalo sa grupnim sprintom do cilja, a nitko od naših vozača nije uspio da pronađe onu "rupu" u pelotonu i probije se do vrha grupe i napravi ono čemu smo se svi nadali.

"Utrka je bila lagana, a samim tim i nervozna s mnogo padova. U finišu, ekipa je obavila odličan posao, ali sam u posljednjih 200 metara ostao zatvoren i na pogrešnoj strani ceste, te nisam uspio da se probijem do vrha grupe. Inače, osjećao sam se sjajno, pomalo gorak okus na kraju utrke, ali optimistično čekam sljedeće utrke na kojima će teren biti nešto zahtjevniji", izjavio je Marko Kump.

Sljedeći najbolji plasman imao je Rok Korošec (Ljubljana Gusto Santic), a za njim slijede Robert Jenko i Luka Cotar. Najbolji hrvatski vozač bio je Antonio Barać (Meridiana Kamen Team) koji je utrku završio na 20.mjestu. Bitno je istaknuti da se Antonio također nalazio u glavnoj grupi i utrku je završio u vremenu pobjednika. Mahmić Nedžad (BiH) je završio na 90.mjestu, dok je Ilić Ognjen (Srbija) završio na 99.mjestu, obojica sa 13 sekundi zaostatka iza pobjednika utrke.