UCI ažurirao Pravilnik za cestovni biciklizam: Izmjene za kronometar

Međunarodna biciklistička unija (UCI) objavila je kako je izmijenila nekoliko članaka u Dijelu 1 (“Opća organizacija biciklizma kao sporta”) i Dijelu 2 (“Cestovne utrke”) svojih Pravilnika. Glavne promjene, koje su na snazi od 1. siječnja 2023., odnose se na cestovne utrke, odnosno na individualni kronometar.

Pravilo o minimalnoj dopuštenoj udaljenosti između vozača i pratećih vozila tijekom individualnog kronometra (čl. 2.4.023) je izmijenjeno. Prateća vozila sada moraju ostati najmanje 25 metara iza bicikliste (ranije 10 metara).

Ovim novim pravilom želi se osigurati da blizina vozača vozilu koje ga prati ne utječe na rezultate kronometarskih utrka i time zajamčiti sportsku pravednost natjecanja i povećati sigurnost biciklista.

Dok je važnost aerodinamičkih dobitaka dobro poznata u biciklizmu, studija koju je provelo Tehnološko sveučilište Eindhoven u Nizozemskoj pokazala je da postavljanje vozila blizu biciklista može promijeniti protok zraka oko biciklista i potencijalno dovesti do povećanja prednosti za biciklistu.

Studija otkriva da prisutnost automobila 10m iza bicikliste daje sportašu prednost od 0,05 sekundi po kilometru pri brzini od 46,8 km/h (brzina koja odgovara onoj postignutoj u kronometarskim stazama). To je jednako jednoj sekundi u kronometru dugom 20 km. Međutim, produljenjem udaljenosti vozila i bicikliste na 15m prednost postaje beznačajna.

Nakon konzultacija sa zainteresiranim stranama, donesena je odluka da se poveća minimalna udaljenost između bicikliste i vozila iza njega na 25m. Ova udaljenost, koja je veća od navedenih 15m, osigurava da prisutnost vozila nema utjecaja na performanse biciklista. Nadalje, udaljenost od 25m ima za cilj povećati sigurnost bicikliste osiguravajući vozaču vozila duže vrijeme reakcije u slučaju neočekivane nezgode ili incidenta.

UCI priznaje da je određenim vozilima u konvoju utrka (komesari, regulatori, TV motocikli, fotografi itd.) dopušteno ostati u neposrednoj blizini kada obavljaju svoje uloge. Međutim, ta se vozila moraju držati podalje od izravnog strujnog kretanja (tj. sa strane) vozača kako bi ublažili potencijalne aerodinamičke dobitke.

S obzirom na opremu za kronometar, a točnije produžetke upravljača za kronometar, novi su propisi ažurirani kako bi bolje uzeli u obzir različite visine vozača i pružili veću fleksibilnost za prilagodbu njihova položaja.

Za bicikliste u visinskoj kategoriji 1 (manje od 180cm), najveća vodoravna udaljenost između središta osovine donjeg nosača i kraja produžetaka može biti 80cm. Osim toga, razlika u visini između oslonca za podlakticu i najviše točke produžetka mora biti manja od 10cm. Za bicikliste u visinskoj kategoriji 2 (180 – 189,9cm) i visinskoj kategoriji 3 (190cm ili više) maksimalne mjere su 83/12cm odnosno 85/14cm. Za referencu pogledajte donje ilustracije.

Kako bi se prilagodili gore navedenim izmjenama propisa, maksimalni kut nagiba oslonca za podlakticu produžetaka upravljača povećan je sa 15 na 30°.

Cilj novih propisa je pružiti biciklistima veću stabilnost i sigurnost uz zadržavanje aerodinamičnog položaja.

Kako bi povećao sigurnost biciklista, UCI je također postrožio propise za opasnu vožnju od strane osoba u konvoju utrke (čl. 2.2.040 i 2.12.007-6.3). Od 1. siječnja 2023., osobe koje se nalaze u/na vozilu i koje su uzrok nedoličnog ponašanja u vezi s prometnim propisima mogu biti suspendirane na najviše sedam dana i dobiti novčanu kaznu.

Na primjer, fotograf može biti sankcioniran ako je naredio svom vozaču motocikla da pretječe peloton kada to uvjeti utrke ne dopuštaju i/ili je stavio treću stranu u opasnu poziciju. Do sada je mogao biti kažnjen samo motociklist, dok je fotograf sutradan mogao nastaviti raditi s drugim motociklistom. Nadalje, dok se ova vrsta sankcije odnosila samo na UCI WorldTour događaje, sada će se primjenjivati na sve klase događaja.

Kompletan UCI pravilnik

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More