Ljetna sezona je pred nama, što znači više vremena za bicikliranje. Važno je napomenuti kako vožnja u ljetnim uvjetima donosi čitavi niz izazova i opasnosti uključujući dehidraciju koja ponekad može dovesti i do ozbiljnih stanja.
Ipak, malo sunca ne bi vas trebalo držati podalje od vaše omiljene aktivnosti, a u nastavku teksta donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da svaka vaša vožnja u ljetnim uvjetima bude sigurna.
Aklimatizirajte se: najveća pogreška koja se događa biciklistima u uvjetima visokih temperatura je vožnja bez prethodne aklimatizacije organizma. Iskoristite svoje vrijeme kako biste se priviknuli na vrućinu. Zagrijte se kako biste podignuli razinu tjelesne temperature. Tek onda spremni ste na izlazak na velike vrućine.
Budite hidratizirani: još jedna od najvećih prepreka tijekom bicikliranja u ljetnim uvjetima je održavanje dovoljne hidratacije organizma. Više ćete se znojiti jer se vaše tijelo pokušava ohladiti na prirodni način. Taj će znoj brzo ispariti, što znači da je u takvim situacijama iznimno teško procijeniti koliko gubite tekućine. Sa sobom uvijek nosite bočicu s vodom. Često posežite za njom te pijte u malim gutljajima kako biste spriječili dehidraciju.
Kvalitetna odjeća za bicikliranje: na tržištu danas postoji široka paleta biciklističke odjeće, stoga zaista nema razloga da na bicikliranje odjenete pamučnu majicu dugačkih rukava, ako je vani 30 i više stupnjeva. Nabavite lagane majice izrađene od prozračnih materijala koji će vam pomoći da se ohladite, a u isto vrijeme spriječit će neugodno nakupljanje znoja.
Koristite kremu za sunčanje: zaštitite vašu kožu od štetnih UV zraka i koristite namjensku kremu na izloženim dijelovima tijela kao što su ruke, noge, lice i stražnji dio vrata.
Biciklirajte u jutarnjim ili večernjim satima: vrijeme bicikliranja također ima veliku važnost posebice u ljetnim uvjetima. Stručnjaci savjetuju da se na vožnju biciklom odlučite u jutarnjim ili večernjim satima. S obzirom na to da u ljetnim mjesecima ima puno više dnevne svjetlosti, to vam ne bi trebao biti problem.
Mijenjajte intenzitet bicikliranja: ne pokušavajte održavati istu brzinu tijekom cijele biciklističke rute, posebno ako je riječ o velikoj kilometraži. Radije izmjenjujte brzinu i napor, jer ćete se tako manje umarati. Samim time, svaka vaša vožnja bit će učinkovitija i što je najvažnije, sigurnija.
Budite upoznati s vašim granicama: prije nego što „napadnete“ biciklističke staze morate znati koje su vaše granice izdržljivosti. Ovdje ne mislimo samo na fizičku spremnost nego i na prilagodbu okolišu. Isprobajte razne „strategije“ unosa tekućine (puno manjih gutljaja, jedan veći i par manjih gutljaja i sl.). Testirajte svoje granice i odaberite način na koji ćete im pristupiti ovisno o vašoj snazi i slabostima. Važno je napomenuti kako ovakva „testiranja“ smijete izvoditi isključivo na kratkim rutama i u blizini vašeg doma.
Vožnja bicikla pruža nevjerojatnu slobodu i neovisnosti, uživajte u svakom okretu pedale, a uz malo dobre organizacije niti jedan vremenski uvjet neće vam moći pokvariti predivno iskustvo bicikliranja.