Kamenjak Rocky Trails: Vikend pun adrenalina

Proteklog vikenda u Premanturi se održao 23.izdanje utrke Kamenjak Rocky Trail u formatima XCO i XCM, a utrke su se bodovali i za Kup Hrvatske.

Kamenjak Rocky Trails utrka je već postala tradicionalno kao jedna od utrka kojom Hrvatska otvara svoju MTB sezonu. Sam događaj se sastoji od dviju MTB utrka, "XCO Premantura Rocky Trail" koja je utrka UCI C1 kategorije i "XCM Kamenjak Rocky Trail" maraton utrka UCI C3 kategorije, a kao što smo već naveli, obije utrke su se bodovale i za Kup Hrvatske.

Pa krenimo redom, u subotu se u Premanturi u svom 23.izdanju održala Rocky Trails UCI C1 utrka koja je također bila i 1. kolo Husqvarna MTB XCO kupa Hrvatske 2019. Ova legendarna XCO utrka u Premanturi kao i uvijek osim izvrsne konkurencije i utrke, svim posjetiteljima pružila je kao i uvijek tradicionalnu prirodnu XCO stazu izvedenu na zaštičenom području Gornjeg Kamenjaka kroz šume Bora, Hrasta Crnike i Lovora između Uvala Valun i Ščuza te brda Tašalera i sela Premantura. Subota je bila u znaku 4km čistog XC užitka, naravno tu je i 190m visinske razlike po krugu, sa nekim doista tehnički zahtjevnim dionicama.

Pobjednik prvog dana utrke u najjačoj Elite kategoriji bio je Italijan Gioele De Cosmo (Trek Selle San Marco) koji je 6 krugova na stazi odvozio u vremenu 1:21:00, a slijedi ga Švicarac Michael Stunzi (Team Texpa-Simplon) na drugom mjestu sa 17 sekundi zaostatka, te Njemac Holz Maximilian (Germna-Technology-Racing Team) na trećem mjestu i 24sek iza pobjednika.

Najbrži Slovenac bio je Rok Naglič (Calcit Bike Team) na 4.mjestu, dok se od Hrvata najbolje plasirao Matej Skuzin (BBK Požega) na 27.mjestu.

U ženskoj Elitnoj kategoriji na kraju dana slavila je Giorgia Marchet (Team Rudy Project) sa vremenom 1:22:51 za odvoženih 5 krugova na stazi dugoj 4km. Odličan plasman na utrci napravila je Slovenka Tanja Žakelj (Unior DeVinci Factory Racing) koja je zauzela drugo mjesto na postolju, a slijedi je mađarka Barbara Benko (Gjost Factory Racing) na trećem mjestu sa gotovo 4min zaostatka za pobjednicom utrke.

Odličnu vožnju imala je vozačica Srbije Teodora Savić-Popović (Metalac-Kraljevo) koja se na kraju dana plasirala na 9.mjesto, dok je najbolja Hrvatska vozačica bila Gorana Težak (Adrenalina Giant MTB Team) na 14.mjestu.

U juniorskoj kategoriji pobjedo je Italijan Emanuele Hues (KTM Protek Dama) sa vremenom 1:00:43 za četiri odovožena kruga, a slijedi ga Slovenac Teo Pečnik (KK Ravne) na drugom mjestu i Italijan Simone Pederiva (Cube Crazy Victoria Bike) na trećem mjestu.

Od Hrvatskih vozača najbolji plasman na XCO utrci ostvario je Mirko Budimlić (BK Maraton Beciklin) koji je zauzeo 20.mjesto.

U ženskoj Juniorskoj kategoriji slavila je Italijanka Asia Zontone (ASD Jam's Bike Team Buja) koja je tri kruga na stazi odvozila u vremenu 1:01:02, dok je drugo mjesto pripalo Slovenki Tamara Homar (Energijateam.com) sa 45sek zaostatka za pobjednicom i Italijanka Marta Zanga (KTM Protek Dama) na trećem mjestu. Hrvatska juniorska vozačica Karmen Škiljić (BBK Pakoštane) je odličnom vožnjom izborila četvrto mjesto u ovoj kategoriji.

"Veseli što su se najbolje opet pokazali naši mlađi brdski biciklisti. Kadet Fran Bošnjak BBK Šišmiš nastavio je s prvim i drugim mjestima na postoljima pobijedivši u utrci kadeti, a Ivan Okmažić BK Makarska osvojio je odlično treće mjesto u konkurenciji kadeta. Odlične su bile i juniorke, Karmen Škiljić BBK Pakoštane osvojila je četvrto mjesto, a i Jana Filipović BK Biker osvojila je UCI bodove svojim 10. mjestom", objavljeno je na stranici HBS-a.

KOMPLETNE REZULTATE sa XCO Premantura Rocky Trails UCI C1 možete pogledati OVDJE (link).

U nedjelju se po nešto lošijem vremenu vozio nevjerovatno uzbudljiv maraton "Kamenjak Rocky Trails UCI C3 Maraton" sa startom na Monte Kopama i vožnjom kruga po Kamenjaku u duljini od 20 kilometara, a ovisno o kategoriji natjecatelji su vozili od jednog, do čak tri kruga, po blatnjavom terenu nakon što je kiša okupala Kamenjak.

Nakon 60 iscrpljujućih kilometara sa sprintom do cilja pobjedio je Estonac Peeter Pruus (Torpado Sudtirol MTB Pro Team) sa vremenom 2:16:53 ispred drugoplasiranog Čeha Filipa Adela (Superior Velsbike Team). Na trećem mjestu je završio  Poljak Jakub Zamrozniak (JBG-2 Cryospace) sa 34sek zaostatka.

Slovenac Boštjan Hribovšek (Calcit Bike Team) završio je utrku na 12.mjestu, dok je od Hrvatskih vozača najbrži bio Milo Pilski (BK Vid Ročić) na 25.mjestu.

U ženskoj Elite kategoriji slavila je Litvanka Katazina Sosna (Torpado Sudtirol MTB Pro Team) sa vremenom 2:41:55, a slijedi je klubska kolegica iz Italije Eva Lechner sa 31sek zaostatka na drugom mjestu. Treće mjesto zauzela je Mađarica Barbara Benko (Ghost Factory Racing) sa 5min i 23sek zaostatka.

Srbijanska vozačica Teodora Savić-Popović (Metalac Kraljevo) na kraju dana zauzela je odlično 6.mjesto, dok je od Hrvatskih vozačica najbolji plasman ostvarila Kristina Lukačević (BK Rotor) sa 10.mjestom.

Juniorska kategorija je bila u znaku Slovenskih vozača koji su zauzeli četiri prva mjesto i to Teo Pečnik (KK Ravne) na prvom mjestu, Blaž Žle (Calcit Bike Team) na drugom mjestu, a slijede i dva vozača tima MBK Črni Vrh Jakob Klemenčić i Jan Jereb na trećem i četvrtom mjestu. Najbrži Hrvatski junior bio je Luka Kovač (BK Osijek 2010) na 9.mjestu.

U ženskoj Juniorskoj kategoriji kao zlatna zablistala je Hrvatska vozačica Karmen Škiljić (BBK Pakoštane), a slijedi je Slovenka Tamara Homar (Energijateam.com) na drugom i Italijanka Margherita Vello (A.S.D. Team Friuli Sanvitese) na trećem mjestu.

"Opet sjajan rezultat na nedeljnoj utrci imamo kod Karmen Škiljić BBK Pakoštane koja je pobijedila u kategoriji juniorki i Ivana Okmažića BK Makarska koji je bio drugi kadet", objavljeno je na stranici HBS-a.

KOMPLETNE REZULTATE sa utrke XCM Kamenjak Rocky Trails UCI C3 možete pogledati OVDJE (link).

Fotografije kao i više informacija možete pogledati na Facebook stranici Kamenjak Rocky Trails.