Lejla Tanović i Martin Haring pobjednici Grand Prix Banjaluka

Današnjom XC utrkom koja se održala u tvrđavi Kastel završeno je 9. izdanje Grand Prix Banjaluka. Nakon pet dana natjecanja u disciplinama Kronometar, Kriterijum, XCO, Maraton i na kraju ponovo XCO pobjednici u Elitnim kategorijama su Lejla Tanović (BiH) i Martin Haring (SVK).

Tanovićeva je prvi dan počela jako loše, borila se sa tehničkim problemima no na kraju utrke ponovo je završila na četvrtom mjestu. Drugog dana plasirala se na drugo mjesto i već je ozbiljno počela ugrožavati Njemicu Liu Schrievers. Trećeg dana već je preuzela žutu majicu vođe utrke, da bi na maratonskoj utrci napravila prednost od gotovo 4min i 30 sekundi te tako učvrstila svoju poziciju. Peti i posljednji dan utrke odvozila je sigurno i etapu završila na drugom mjestu. No na kraju utrke zadržala je dres vođe utrke i u ukupnom plasmanu slavila sa prednošću većom od 7 minuta ispred Schrieversove. Ovaj uspijeh donio je 80 novih UCI bodova za Tanovićku.

"Sretna sam što pobjedila na etapnoj utrci GPBL i uzela 80 UCI bodova. Na utrci je bilo potrebno taktizirati jer su etape bile ravne i jako intezivne, bilo je veoma interesantno svaki dan boriti za poziciju sa Liom Schrievers. Naša taktika da sačuvamo energiju u par prvih etapa kako bi u najtežoj napravila prednost koju sam sigurnom vožnjom sačuvala u posljednjoj se pokazala dobrom. Odličan je osjećaj pobjediti kod kuće", izjavila je Tanović.

Kao odlična pokazala se i Teodora Savić-Popović (SRB) koja je već prvog dana na kronometarskoj utrci pokazala da je došla sa ozbiljnim namjerama. Drugi i treći dan natjecanja izborila se za četvrto mjesto, no na Maratonskoj utrci je zablistala kao i Tanovićeva. Teodora je Maratonsku utrku završila na drugom mjestu sa 4:29min iza Tanovićeve, no sa gotovo 5min prednosti ispred Lie Schrievers koja je završila na trećem mjestu. Današnje šesto mjesto na XCO utrci bilo je dovoljno da Savić-Popović završi na trećem mjestu u ukupnom plasmanu i vrati se kući sa 60 novih UCI bodova.

Kostić Ivana (SRB),  Jana Jolović (SRB) i Alma Alijagić (BiH) završile su na 15., 16. i 17.mjestu na kraju utrke.

KOMPLETNE REZULTATE ukupnog poretka u Ženskoj Elite kategoriji možete pronaći na UCI službenoj stranici (OVDJE).

U muškoj konkurenciji Martin Haring (SVK) sa 2minute prednosti ispred drugoplasiranog Tomaš Paprstka (CZE). Iako smo priželjkivali i očekivali da ćemo ga vidjeti na najvećem mjestu na postolju, na kraju utrke Rok Naglič (SLO) plasirao se na treće mjesto sa 3minute zaostatka za Haringom.

Boštjan Hribovšek (SLO) završio je na 7. mjestu u ukupnom plasmanu, dok je Belak Jure (SLO) zauzeo 14. mjesto. Trbić Vladimir (BiH) na kraju dana zauzeo je 25. mjesto u ukupnom plasmanu i izborio se za 1 UCI bod.

KOMPLETNE REZULTATE ukupnog poretka u Muškoj Elite kategoriji možete pronaći na UCI službenoj stranici (OVDJE).

Bitno je spomenuti da se u Banjaluci Maratonska utrka u subotu, kao i nedeljna XCO bodovala za Premijer ligu BiH. Donosimo rezultate sa maratona, dok ćemo rezultate Premijer lige sa XCO objaviti naknadno kad ih dobijemo od komesara.