Peter Sagan, pobjednik je uvodne etape Tour of California

Peter Sagan, pokušavajući da započne frustrirajuću 2019. sezonu, pronašao je spas povratkom u Kaliforniju i pokazalo se da je to upravo ono što mu je trebalo jer je Slovak pobijedio u uvodnoj etapi utrke "Tour of California".

Trostruki svjetski prvak probio je svoj put do cilja na etapi koja se vozila u nedjelju, a pobjedom je ujedno i zaustavio pobjedonosni niz Travisa McCabea (USA Cycling team) spriječivši ga pobjedom da osvoji svoju 17. pobjedu u karijeri na ovoj najvećoj etapnoj utrci u Sjevernoj Americi.

Sagan je ove sezone iza sebe imao samo jednu pobjedu, što je dosita slab uspjeh za najsvestranijeg Svjetskog vozača. Neki su mislili da još uvijek osjeća dugotrajne posljedice pada na prošlogodišnjem Tour de Franceu, premda je Slovak inzistirao sve vrijeme da je bio blizu svoje forme.

McCabe ga je gotovo uhvatio na ciljnoj liniji u središtu Sacramenta, no ipak je ostao na drugom mjestu. Max Walscheid zaokružio je podij za Team Sunweb, koji je u posljednjih nekoliko milja postavio nevjerojatan tempo za sprint do cilja.

"Osjećao sam se sjajno. Približavao sam mu se", rekao je McCabe. "Morao sam prići na dva ili tri kotača iza Petera i znao sam da ova etapa pred cilj ima lažnu (prividnu) ravnicu, pa sam čekao pravi trenutak za sprint".

"Gubitak od svjetskog prvaka i nije loša stvar", dodao je McCabe.

Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates) završio je utrku na 18.mjestu, dok je njegov timski kolega Kristijan Đurasek završio na 83.mjestu. Slovenac Simon Špilak (Team Katusha – Alpecin) zauzeo je 44.mjesto.

Danas druga etapa vodi vozače na utrku dugu 194.5km sa startom u Rancho Cordova do popularne skijaške destinacije South Lake Tahoe. Presudne brdske etape dolaze kasnije tijekom tjedna, ali vozači još uvijek imaju za voziti gotovo 4.500 metara uspona što bi moglo uzdrmati generalnu klasifikaciju.