TDF: Bernal došao do povijesnog podviga, Nibaliju etapna pobjeda

Vincenzo Nibali (Bahrein-Merida) osvojio je 20. pretposljednju skraćenu etapu Tour de France koja se vozila danas u dužini od 59,5 km.

Pretposljednja, 20. etapa najveće svjetske biciklističke utrke, Tour de France skraćena je s predviđenih 130 na samo 59,5 kilometara zbog oštećene ceste i loših vremenskih uvjeta koji su najavljeni, objavili su organizatori. Prema prvotnoj zamisli, u 20. etapi vozači su trebali prijeći put od Albertvillea do vrha uspona na Val Thorens preko prijevoja Cormet de Roseland. No, s obzirom na loše vrijeme i opasnost od odrona, taj 20-kilometarski uspon i spust s njega su izbačeni s trase pa će vozači krenuti izravno iz Albertvillea prema Val Thorensu.

Vozači Movistara Alejandro Valverde i Mikel Landa skočili su iz glavne grupe 800m prije cilja te su zauzeli drugo, I treće mjesto. Mladi Kolumbijac Egan Bernal (Ineos) uspješno je obranio svoj žuti dres, završivši u prvoj skupini uz pomoć timskog kolege Geraint Thomas, te su završili na četvrtom i petom mjestu. Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) pukao je na 13km prije cilja, te na kraju završio sa zaostatkom od nešto više tri minute za prvoplasiranim Nibalijem, spustivši ukupnu klasifikaciju na peto mjesto.

Bernal će tako uoči sutrašnje završne finalne etape koja završava u Parizu postati treći najmlađi Tour de France pobjednik, kao I prvi Kolumbijac koji je uopće osvojio Tour de France.

Rezultati 20. etape Albertville-Val Thorens (59.5km)