XC Griči: preko 600 natjecatelja na startu

Proteklog vikenda, Sportski klub "Deš Fleš" održali je utrku XC Griči, na kojoj je nastupilo rekordnih 600 natjecatelja. Osim SloXcup kupa, utrka se također računala za UCI bodove.

Utrku je po treći put za redom osvojio Italijan Nadir Colledani (Bianchi Countervail), a među ženskom konkurencijom nepobjediva je bila pobjednica Svjetskog kupa (prije dvije godine) Jana Belomoina (CST Sandd. Bafang Mountainbike Racing Team).

Tanja Žakelj (Unior Devinci Factory Racing) završila je utrku odmah ispod ekipe koja se penjala na postelje, ali je zadovoljna svojom izvedbom. Uspijela je dobro startati, dugo je ostala na čelu grupe, a neko vrijeme vozio je i na drugoj poziciji. U cilj je ušla s odgodom od 1 minute i 13 sekundi iza pobjednika, što je bilo dovoljno za četvrto mjesto.

"Danas sam dobro vozila, tako da sam zadovoljna rezultatom. No, utrka je bila zanimljiva i za gledatelje, jer smo malo promijenili položaje. Nadala sam se boljem plasmanu, ali Jana je zadržala visok tempo do kraja i na kraju mi je malo nedostajalo do trećeg mjesta. Bila sam bio iznenađena tako velikim odzivom natjecatelja, pa sam se i drugačije pripremila za utrku", izjavila je Žakljeva.

Najbrža na startu je bila Martina Berta (Torpado Ursus), koja je vodila u prvom krugu, ali je ubrzo morala priznati superiornost ukrajinske žene i zadovoljiti se drugim mjestom. Utrku je osvojila Belomoina koja je vozila suvereno i impresivno na tehničkim dijelovima rute.

"Trasa se mnogo promijenila otkad sam prvi put počela da vozim ovdje. Sada ima mnogo više tehničkih dijelova, što je sjajno za trening, a i meni se sviđa. Danas je bilo jako vruće, nisam dobro zagrijala noge na početku utrke, nego iz kruga. Osjećala sam se bolje nakon prvog kruga i postajala sam sve brža".

Treća je bila Švicarska vozačica Nicole Koller (Möbel Märki MTB Pro Team), sa 51 sekundom zaostatka iza pobjednice.

U muškoj konkurenciji prva mjesta zauzali su Italijani. Na prvom mjestu Nadir Colledani slavio je treću uzastopnu pobjedu u Vrtojbi.

"Počeo sam utrku s vrlo visokim tempom i brzom vožnjom, dao sam sve od sebe i pobijedio na kraju. Natjecanje je bilo jako snažno, bilo je tu 10 vozača Svjetskog kupa. Ova sezona bit će vrlo teška, trenutno u kalendaru imam osam C1 utrka, koje će poslužiti kao priprema za Svjetsko prvenstvo u svibnju".

Sa 28 sekundi zaostatka, još jedan Italijan, Luca Braidot ušao je u cilj. Kako je kazao, alergije su ga jako pogodile jer je u zraku bilo puno peludi, zbog čega je vrlo zadovoljan rezultatom. Treće mjesto osvojio je njegov timski kolega Nicholas Pettina. Na četvrtom mjestu, s vremenom trećeplasiranog, u cilj je ušao Italijan Gerhard Kerschbaumer (Torpado Ursus).

Inozemna konkurencija bila je prejaka za Roka Nagliča (Calcit bike team), koji je došao u cilj na 18. mjestu sa značajnim zaostatkom (+8: 18) iza pobjednika. Među Hrvatskim vozačima koji su nastupili na utrci najbrži bio je Josip Toljan (BBK Orlov krug) koji je utrku završio na 51. mjestu sa vremenom 1:28:10.

U kategroji U19 također su slavili stranci. U muškoj konkurenciji utrku je osvojio Austrijski vozač Mario Bair (Racing Team Haiming), dok je kod žena najjača bila Italijanka Nicole Pesse (RDR Factory Team).

U kategoriji U17 M najbrži je bio Hrvat Fran Bošnjak (BBK Šišmiš), a među djevojkama slavila je Austrijanka Katharina Sadnik (Radclub Arbö Griffen).

Čak i u amaterskim i veteranskim kategorijama, sva prva mjesta su osvojili strani natjecatelji.

Žan Pahor (Energijateam.com) u kategoriji do 15 godina najbolje je odvozio utrku. U konkurenciji od 71 natjecatelja osvojio je prvo mjesto.

"U prvom krugu sam bio treći, a onda sam preuzeo vodstvo. Razlika je bila oko pola minute, što sam u zadnjem krugu povećao na 40 sekundi. Jako sam zadovoljan utrkom, pripreme i trening su bile uspješne." Nadam se da ću nastaviti ovako uspješno voziti tijekom sezone", izjavio je nakn proglašenja.

Među djevojkama pobijedila je Hana Kranjec Žagar (Calcit bike team).

U kategoriji do 13 godina, pobjeda je otišla u inozemstvo. Među dječacima bio je najbrži Jakub Mušalek (Head Pro Team Opava), a među djevojkama Lena Szabo (Femat-Zkse).

U kategoriji do 11 godina, pobjednik među dječacima bio je inozemni natjecatelj, Austrijski biciklist Ruben Friedl (Giant Stattegg Federleich), a među djevojkama najbrža je bila članica Calcit bike tima Tajda Šoštarko.

U kategoriji do 9 godina najbrži bio je Italijan Frederico Ursella (ASD Jams Bike Team Buja), a među djevojčicama Austrijanka Lola Friedl (Giant Stattegg Federleich).

U kategoriji do 7 godina među dječacima je pobijedio Tilen Rupnik (MBK Črni vrh).

Kompletne rezultate možete pogledati dole u prilogu.

Izvor: mtb.si / prijavim.se
Fotografije: prijavim.se