Kolumbijac Fernando Gaviria pobjednik prve etape TDF

Kolumbijac Fernando Gaviria (Quick-Step) pobjednik je prve etape ovogodišnjeg, 105. izdanja najveće svjetske biciklističke utrke Tour de Francea vožene od Noirmoutier-en-l'Îlea do Fontenay-le-Comtea u dužini od 201 kilometra.

Kao što se i očekivalo, s obzirom da je etapa bila potpuno ravničarska, pobjednik je odlučen u završnom sprintu u kojemu je Gaviria uvjerljivo bio brži od aktualnog svjetskog prvaka Slovaka Petera Sagana(BORA) koji je završio kao drugi, odnosno Nijemca Marcela Kittela (Katusha) koji je zauzeo treće mjesto.

Ipak, pred kraj etape dogodila su se dva potencijalno vrlo važna incidenta koji bi mogli igrati ulogu u konačnom redoslijedu. Branitelj naslova i četverostruki pobjednik Toura Britanac Chris Froome (Sky) je 10-ak kilometara prije cilja pao preko upravljača svog bicikla i sletio s ceste te tako izgubio kontakt s pelotonom. Froome se nije uspio vratiti u vodeću skupinu sve do cilja već je zauzevši 91. mjesto zaostao 51 sekundu za Gavirijom. Sreće nije imao niti Kolumbijac Nairo Quintana (Movistar), drugi s Toura 2013. i 2015., njemu se probušila guma 3.5 kilometra prije cilja, pa je završio kao 112. sa 1:15 minuta iza pobjednika.

Oba hrvatska predstavnika, Robert Kišerlovski (Katusha) i Kristijan Đurasek (UAE Emirates) nakon Froomova pada našli su se na začelju pelotona pa su ciljem prošli u skupini s Britancem, Kišerlovski kao 96., a Đurasek kao 99., obojica sa 51 sekundom iza Gavirije.