Bilo da se radi o treningu ili etapnim utrkama, oporavak je jedan od najvažnijih dijelova biciklizma.
Mnogi alati i trikovi korišteni su za maksimalan oporavak, uključujući hladne mogućnosti krioterapije ili uranjanja u hladnu vodu.
Krioterapija se izvodi u hladnoj komori, gdje se sportaši uranjaju, ostavljajući samo glavu van. Temperature u komori su snažno spuštene pomoću smrznutog dušičnog plina.
Najnovija studija velikih razmjera koja je uključivala krioterapiju cijelog tijela otkrila je da je učinkovita u ublažavanju nečega što se naziva „simptomatologija“ različitih setova upalnih stanja koja redovito utječu na sportaše. To se sastojalo od smanjenja oksidativnog stresa (poput mliječne kiseline), proizvodnje hormona, metabolizma kostiju i zdravlja kostura.
Kad ste na mjestu krioterapije cijelog tijela i pripremate se za ulazak u komoru, prvo se morate pobrinuti da se potpuno osušite jer bi vlaga mogla oštetiti vašu kožu pri tako ekstremnim temperaturama. Tada ćete dobiti rukavice i traku za glavu, koji će uz donje rublje biti vaša jedina odjeća. Na nekim mjestima postoji prelazna komora koja može biti oko -60 ° C, gdje idete oko 30 sekundi. Nakon toga ući ćete u glavnu komoru koja bi trebala biti između -110 do -140 ° C i tamo provesti oko 2-3 minute.
Kratkoročno izlaganje ekstremnoj hladnoći trebalo bi potaknuti promjene u upalnom odgovoru, razini hormona i percepciji boli. Pitanje je jesu li ove promjene dovoljno značajne da poboljšaju oporavak sportaša kojima je izdržljivost važna, a također možete li dobiti sličnu korist bez skupe visokotehnološke komore.
Istraživanja pokazuju da krioterapija može smanjiti razinu kortizola, hormona stresa u krvi. Studija s elitnim veslačima koji su trenirali dva puta dnevno otkrila je da se razina kortizola povećala nakon 3 dana u kontrolnoj skupini, ali krioterapijska skupina povećanje je pomaknula na 6. dan. Dakle, kad su u pitanju hormoni stresa, višednevni trening i više tretmana su neophodni.
Još jedna korist koja je posebno zanimljiva sportašima je smanjenje upale. Ako radite puno vježbe, to može stvoriti puno upale i usporiti oporavak, tako da imati način da smanjite upalu kada ih ima previše, nešto je što bi cijenili biciklistički timovi. Nedavna istraživanja pokazala su da sportaši koji su podvrgnuti krioterapiji cijelog tijela imaju smanjenu proizvodnju protuupalnog citokina. Ovi se rezultati primjećuju samo ako se radi više sesija.
Istraživanja su pokazala da je krioterapija cijelog tijela učinkovita za oporavak. Postoji samo jedan problem. Većina istraživačkih studija zaključuje da je uranjanje u hladnu vodu sa mnogo leda prilično jednako učinkoviti kao i krioterapija kada je riječ o poticanju oporavka. Dakle, kad smatramo da se krioterapija mora raditi često i redovito, a cijena za potrebnih 20-30 posjeta mogla bi biti stotine dolara, krioterapija brzo gubi na privlačnosti. Stoga potapanje u ledenu vodu nakon teških treninga i utrka sigurno je preporuka kao jeftinija i dostupnija alternativa kako bi ubrzali svoj oporavak.