Predstavljena ruta za Tour de France 2019.

Prezentacija ruta 106. izdanja utrke Tour de France održana je danas u Parizu (Francuska), a organizatori najavljuju jednu od najvećih utrka u povijesti. Sljedeće godine Tour de France obilježava 100 godina od uvođenja žutog dresa – koji označava ukupnog vođu utrke – započet će u Briselu, čime će se odati počast velikom Eddy Merckxu na 50. obljetnici prve od pet ukupnih pobjeda.

Žuti dres je uveden 1919. godine, 16 godina nakon prvog izdanja, kako bi pomogao gledateljima da identificiraju ukupnog vođu na trenutnoj etapi.

 

 

Ruta za 2019. imat će ukupno 30 kategoriziranih uspona, pet brdskih ciljeva i 54km kronometra. Nakon "Grand Départ" u Belgiji, ruta kreće prema jugu preko Francuske, preko Vosgesa i Massif Central, prije nego što vozači napadnu Pirineje. Tamo će završiti etapu na vrhu Tourmaleta i voziti pojedinačni kronometar u Pau, prije nego krenu na brdsku etapu iznad Foixa u Prat d'Albisu.
 


Ruta se zatim kreće prema jugu Francuske kroz Nimes, gdje će se vozači okušati na tri alpske etape na vrhu Col d’Izoard, Col du Galibier i Col d’Iseran, a posljednja etapa je ujedno i najviša asfaltirana cesta u Europi na 2.770mnv. Sve tri alpske etape postavljene su na visini većoj od 2.000 metara

Utrku će vjerovatno odlučiti završni uspon u dužini od 33.4 km ka vrhu Val Thorens koji se nalazi na 2.365mnv, a voziti će se na posljednjoj 20. etapi. Pobjednik 106. izdanja u 2019 godini biti će okrunjen sljedećeg dana u Parizu.

Ukupna udaljenost koju će vozači preći na 21 etapi iznosi 3.460 km, a utrka se održava od 6.7.2019. do 28.7.2019.
 


Na svečanoj ceremoniji u Parizu, sudjelovali su trenutni prvak Geraint Thomas, Chris Froome i niz drugih vozača koji su nekada u prošlosti vozlili ovu utrku, kao i onih trenutnih vozača koje ćemo gledati iduće godine putem malih ekrana. Organizatori ASO predstavili su detalje rute, a direktor Toura Christian Prudhomme izjavio je da nije bio cilj da utrka bude teška za voziti, već teška za kontrolirati. Team Sky osvojio je posljednjih šest od sedam izdanja Tour-a, koristeći snagu svoje dobro financirane ekipe. To je nešto što organizatori žele prekinuti – i to do te mjere da je Prudhomme iskoristio prezentaciju kako bi zagovarao kod predsjednika UCI-a Davida Lappartienta da se zabrani korištenje brojača snage, odnosno Power Metar uređaja.

U cilju stvaranja više uzbudljivijih utrka, organizatori su predstavili rutu koja ima manje "hors" kategoriziranih uspona – neki od najtežih uspona – ali više uspona druge kategorije koji mogu potaknuti na napade.

Tu je također i samo 54 kilometara kronometra, uključujući i Alpski test na 20. etapi.
 


Organizatori su također objavili detalje o "La Courseu", ženskoj utrci koja se održava tijekom Toura. Ovogodišnja utrka bit će jednodnevni događaj koji će voziti pet krugova na kronometarskoj stazi Toura – oko Pau – u ukupnoj udaljenosti od 120 km. Ruta uključuje Cote d'Esquillot, koji bi se mogao pokazati kao odskočna daska za pobjedonosni napad ka cilju i pobjedi utrke.

Više detalja o Touru i etapama utrke možete pronaći na Tour de France službenoj web stranici (link).

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More