Rezultati UCI Gravel Svjetskog prvenstva 2022.

Proteklog vikenda UCI je u u Venetu (Italija) dodijelio svoje prve naslove Svjetskog prvaka u Gravelu, a prvaci su obuli i dresove u duginim bojama.

Upravo 19 natjecatelja u Gravel biciklizmu sada može ponosno pokazivati i nositi simbol trenutnog UCI Svjetskog prvaka – majicu duginih boja, sa svojih pet karakterističnih i lako prepoznatljivih horizontalnih plavih, crvenih, crnih, žutih i zelenih boja.

U nedjelju je 29-godišnji Gianni Vermeersch iz Belgije postao prvi muški Elitni UCI  Gravel Svjetski prvak nakon što je šokirao cijeli peloton i porazio Elitnu skupinu cestovnih biciklista svjetske klase koji su zauzeli prvih 10 mjesta. Vozač tima Alpecin–Deceuninck završio je utrku od 194km za 5:10:41, a prate ga Daniel Oss iz Italije i Mathieu Van Der Poel iz Belgije koji su završili sa 44 i 89 sekundi iza Vermeerscha i osvojili srebrnu, odnosno brončanu medalju.

U subotu je u Pro/Elite ženskoj utrci Pauline Ferrand-Privot iz Francuske bila najbrža vozačica na stazi od 140km i prva je UCI Gravel Svjetska prvakinja. Pobijedila je Švicarku Sinu Frei u žestokom finalnom sprintu do cilja, a Talijanka Chiara Teocchi osvojila je brončanu medalju sa 10 sekundi zaostatka za drugoplasiranom.