Što koristite, ciklokompjuter ili pametni telefon?

Vrlo vjerovatno je pametni telefon bio vaše prvo iskustvo korištenja bilo koje vrste aplikacije koja prati i snima vaše vožnje, osobito one s mogućnošću navigacije ili mapiranja, no mnogi se kasnije odlučuju za ciklokompjutere. Ili možda nisu?

Postoji mnogo aplikacija za iPhone i Android telefone koje ciljaju na bicikliste, trkače i šetače. Neke od njih su mnogo bolji od drugih, ali u smislu njihove prikladnosti za zadatak koji trebaju obaviti, ali svi oni imaju jednu temeljnu manu – hardver na kojem rade. Pametni telefoni s zillionima aplikacija su nevjerojatni uređaji, ali ponekad vam još uvijek treba nešto što je posebno dizajnirano za taj posao.

Prije nego što možete utvrditi što je bolje za koristiti, da li je to pametni telefon kao primarni GPS uređaj za bicikliranje ili je pak bolje koristiti namjenski ciklokompjuter, morat ćete razmotriti nekoliko čimbenika.
 


Cijena

Cijena je uvijek na prvom mjestu kada se razmatraju ove stvari. Cijena ciklokompjutera može se kretati od 100€ do nekoliko stotina eura. S druge strane, nećete imati novih troškova ako već imate pametni telefon – osim, naravno, ako niste dovoljno "sretni" da imate pad s bicikla.

Trajanje baterije

Svatko mrzi kad dobije obavijest o stanju baterije: 10% signal na zaslonu, na pola vožnje od 50km.

Wahoo Elemnt ima navedeni vijek trajanja do 17 sati, dok Garmin Edge 520 navodi 15-satni raspon. IPhone 8 ima navedeno trajanje baterije od 26 sati, u usporedbi s 14 sati za iPhone 7. U svim slučajevima navedeni sati će se smanjiti na temelju korištenih funkcija i čimbenika poput svjetline zaslona.

Korištenje GPS aplikacije značajno smanjuje trajanje baterije na telefonu, dok je ciklokompjuter dizajniran s obzirom na tu svrhu.

Karte

Kada je u pitanju mapiranje, iPhone ima mnogo opcija, kao što su Gaia GPS, Trailforks, MTB Project, OnX, tako da ga lako možete uskladiti s mogućnostima uređaja tvrtke Garmin koji dolaze sa snažnim skupom osnovnih karata. Lako se mogu povezati s Strava-om radi jednostavnog preuzimanja i učitavanja vaših vožnji, tako da sveukupno rade slično.

Veličina

Današnji širokokutni pametni telefoni mnogo su veći od bilo kojeg standardnog ciklokompjutera. To će igrati faktor u tome koliko ćete prostora imati na upravljaču – osobito ako koristite prednja svjetla za putovanje na posao. A ako ste od onih koji paze na svaki gram težine, vjerojatno je da će vaš telefon (plus kućište) izgubiti protiv ciklokompjutera.

Točnost

Da biste dobili najtočnije podatke, na biciklu morate imati senzore brzine, tempa i snage. Ako koristite aplikaciju za pametni telefon koja se oslanja isključivo na GPS, brojevi neće biti točni kao kod ciklokompjutera koji komunicira s tim senzorima. S druge strane, kupnja i podešavanje senzora brzine, tempa i snage mogu biti komplicirani i skupi, a možda i nisu potrebni ako niste ozbiljan biciklist.

Što je bolje?

Zahvaljujući ugrađenim mogućnostima mapiranja i mogućnostima povezivanja, Garmin je jasan izbor za sve ozbiljne bicikliste koji vole mjerenje i praćenje naprednih podataka. Trajanje baterije također ga čini vrijednim cijene, naručito za sve one koji redovito idu na duge vožnje, treninge ili biciklističke izlete. S druge strane, ako ste biciklist koji se ne vozi redovito i vožnje mu gotovo nikad nisu duže od 3 sata, te mu napredni podatci nisu potrebni, iPhone ili bilo koji drugi pametni telefon će biti dobar izbor.
 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More