Costa Blanca Bike Race 2020: Lejla Tanović i Rocio Martinez zauzele drugo mjesto na 1.etapi

Jučerašnjom etapom počelo je šesto izdanje etapne MTB utrke "Costa Blanca", koja je ove godine postavila novi rekord po broju sudionika u 2020. godini, svrstavajući je među utrke s najvećim brojem sudionika u Europi, unutar svoje UCI kategorije.

Na sportskom nivou, lista sudionika koja je jučer startala u Altei također je na vrhunskoj razini, a među njima je i državna prvakinja BiH, Lejla Tanović koja nastupa u paru sa Rocio Del Alba Garcia Martinez koja je trenutno 28. biciklistkinja svijeta.

Na kraju prvog dana utrke koja se vozila u dužini 55km, pobjedu u muškoj kategoriji odnio je duo iz DMT Racing tima, kojeg su formirali Portugalac Tiago Ferreira i Nizozemac Hans Becking izvojevali su pobjedu i odličnom vožnjom pokazali autoritet. Vodili su utrku od početka do kraja etape. U ženskoj kategoriji najjači par bio je Primaflor Mondraker X-Sauce tim, kojeg su tvorile Belgijska prvakinja Githa Michiels i Bec McConnell nedavna pobjednica utrke "Oceania". Lejla Tanović i Rocio Del Alba Garcia Martinez zauzele su drugo mjesto na ovoj etapi, a bitno je spomenuti da su prošle godine na istoj etapi zauzele treće mjesto.

Na prvoj etapi sudionici su imali jako lijepe vremenske uvijete. Ukupna dužina staze bila je 55km sa 1.700m uspona, bila je to jedna od onih etapa na kojoj su sudionici mogli pronaći sve one čari brdskog biciklizma. Od beskrajnih uspona koji mogu uzeti danak na ostatku etapa, do vrlo zabavnih dijelova staze koje su oduševile sve one koji su željeli uživati u autentičnim čarima brdskog biciklizma.

Ove godine utrka nije imala neutralizirani start i sudionici su od početka krenuli jako i počeli tražiti prve pozicije. U muškoj kategoriji Tiago Ferreira i Hans Becking preuzeli su vodstvo na prvim kilometrima jasno dajući do znanja da će oni par pobijediti barem prvog dana. Par Primaflor Mondraker X-Sauce koji su formirali Dan McConnel i Anton Sintsov zadržao je drugu poziciju do prvog velikog uspona, gdje su je Francesc Guerra i José María Sánchez, iz Buffa Scotta, preuzeli i pokušali smanjiti bijeg prvog tima.

Ali to nisu uspijeli u prvom dijelu staze koja ih je odvela do uspona i najviše točke etape, 895 metara u Coll de Povetu, a vodeći duo je nametnuo takav tempo da to nisu uspijeli niti u brzoj drugoj polovici etape.

Tiago Ferreira i Hans Becking održali su vodstvo do kraja etape, prvi su stigli do cilja sa vremenom 02:24:54 sati. Drugo mjesto konačno je odlučeno u sprintu, gdje su norveški par, Emil Hasund i Anders Johannessen, u sprintu nadjačali Francesca Guerra i Joséa Maria Sáncheza koji su završili na trećoj poziciji i time zatvorili postolje.

U ženskoj kategoriji Githa Michiels i Bec McConnell bili su favoriti za obranu naslova koji su osvojili prošle godine na ovoj utrci, a na kraju predviđanja su se i pokazala točnim. Par iz tima Primaflor Mondraker X-Sauce vodio je cijelu etapu sam. Iza leđa i sa razlikom od 1 minute, koja je ostala približno ista  tijekom cijele etape, slijedili ih je par kojeg su činile prvakinja BiH, Lejla Tanović i Španjolka Rocio del Alba Garcia, BH Templo Cafes.

Na cilju utrke su Githa Michiels i Bec McConnell postavile najbolje vrijeme s 03:00:12 sati. Lejla Tanović i Rocío del Aba García bile su na drugoj poziciji s vremenom 03:01:53 sati, a postolje je zatvorio par Estonske reprezentacije u sastavu Greete Steinburg i Janika Loiv s vremenom 03:10:47.

"Moja prva utrka u ovoj sezoni, etapna UCI S2 utrka u Španiji počela je sa drugim mjestom i zadovoljna sam današnjim nastupom. Vrijedno smo radili na pripremama i zahvalna sam mom treneru na savjetima i podršci koju mi daje. Također, velike riječi potpore dolaze iz moje države i ovim putem im se želim zahvaliti i sve ih pozdraviti. Također, veliko hvala ide i za BikeMagazin za svu potporu koji mi pružate od samog početka karijere.  Još 3 teška i interesantna dana su ispred mene i Rocio, a ja ću se svakako truditi i dati sve od sebe da na najbolji način predstavim svoju državu i svoj klub", komentirala je Lejla Tanović.

REZULTATI MUŠKE KATEGORIJE:

1. Tiago Ferreira y Hans Becking (DMT Racing Team)
  2. Emil Hasund y Anders Johannessen (Team Norway Twins)
  3. Francesc Guerra y José María Sánchez (Buff Scott MTB Team)
  4. Konny Looser y Enrique Morcillo (Buff Scott MTB Team)
  5. Anton Sintsov y Daniel McConnell (Primaflor-Mondraker-XSauce)

REZULTATI ŽENSKE KATEGORIJE:

1. Githa Michiels i Bec McConnell (Primaflor-Mondraker-XSauce)
  2. Rocío del Alba García i Lejla Tanović (BH Templo Cafés KBB-Puls)
  3. Greete Steinburg i Janika Loiv (Estonian National MTB Team)
  4. Emma Terrigeol i Marie Dufossé (Team Cycles Darnanville Tropevei)
  5. Pauline Roy i Francesca Saccu (Trek Marchisio-La Bicycletterie)

Danas se vozi jedna od mitičnijih etapa ove utrke, kronometarska etapa koja se nalazi u Sierra Geladi. Kratka etapa na kojoj će se sudionici morati pozabaviti jednim od najtežih asfaltiranih dionica u Europi.